TOLON
Ana Sayfa >

Tarihçe

1940
1950
1969
1985
1995
2000
2010
2014

Yıl 1937...


Kamil TOLON yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecek vadeden bir gencidir. Hukuk fakültesi mezunu, bilgi ve kültürüyle yeni oluşumlar yaratabilen bir beyin gücüne sahiptir.

Kamil Tolon tarafından kurulan Tolon Makine, Türkiye'nin tekstil sektöründeki makinelerine imza atmıştır. İlk dokuma tezgâhı, bobin sarma ve çözgü makinesi tasarlanmış ve üretimine geçilmiştir.

Kamil Tolon


Kamil Tolon

Yıl 1948...


Kamil Tolon bilgi ve tecrübesiyle yeni oluşumlar yaratmaya devam etmektedir. Türkiye'nin İlk santrifüjlü su pompası üretildi.

Yıl 1949...


Türkiye'nin ilk biçer-döver tarım makinesininde üretimini gerçekleştiren Kamil Tolon, Türkiye Buluş Adamları Derneği' nin bir üyesi ve kurucusu olmuştur.

Yıl 1950...


Türkiye' nin ilk ev tipi çamaşır makinesi üretilmeye başlandı. O dönemde kurulan satış ve servis ağıyla, Tolon çamaşır makinesi uzun yıllar büyük bir başarı sağladı. Bugün, o yıllarda üretilmiş olan çamaşır makinesi Rahmi Koç Müzesinde sergilenmektedir.

Yıl 1952...


Tolon tarafından geliştirilen, Türkiye'nin ilk elektrik motoru 0.35 Kw-35 Kw arası güçlerde tasarlanmıştı.

1950'lerden bir broşür.


Tolon

Dönemden bir Reklam


Tolon

Yıl 1950...


Tolon

Yıl 1969 İzmir ...


Kamil Tolon'un oğlu Dara Tolon İzmir' e gelerek yeni başarılara imza attı. Artık Tolon, sanayi tipi çamaşır yıkama-sıkma, kurutma ve ütü makineleri üretmeye başladı.

Dara Tolon


Dara Tolon

Yıl 1985...


Tolon, sanayi tipi çamaşır makinelerinin üretimine devam ederken, Dara Tolon tekstil sektörü için hazırlamış olduğu projeleri tamamlamış ve kot taşlama, yıkama ve kurutma makinelerinin üretimine geçmiştir.

1985-1990 Sanayi Tipi Makinalar


Tolon

Yıl 1986...


Aynı anda hem kurutma hem de ütüleme özelliğine sahip, ilk bantlı kurutmalı ütü makinesi üretimi yine Tolon tarafından sektöre kazandırılmış bir yeniliktir.

Yıl 1987...


Tolon, dünya standartlarında Türkiye' deki ilk sanayi tipi tam otomatik çamaşır yıkama ve sıkma makinesinin üretimine başladı. Aynı yıllarda, artan talep doğrultusunda Almanya ve Hollanda' ya yapılan satışlar ihracatta yeni bir boyut kazandırdı.

Yıl 1993...


Tolon, Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesindeki 10.000 m2'lik yeni binasına geçerek üretim kapasitesini genişletmiştir. Deneyimli satış kadroları ve satış sonrası hizmet ağı Türkiye'nin her noktasına ulaşabilmektedir.

Yıl 1999...


Tolon kot taşlama, yıkama ve kurutma makinelerinde de yeniliklere imza atmaya devam etmiş ve standartlarını en az Avrupalı rakipleri kadar yükseltmiştir. 150 devir ön sıkmalı, opsiyonel olarak boya mutfaklı, otomatik ve manuel çalışabilme kapasiteli profesyonel kontrol üniteli 2. nesil THW serisi.

Yıl 2003...


Tolon Endüstriyel Yıkama & Sıkma Makineleri, 3.cü nesil olarak sektördeki başarılarına ve ilklere imza atmaya devam ediyor. Dünya standartlarında üretilen, birbirinden bağımsız çalışma özelliğine sahip, sadece 1m2'lik alan kaplayan, yıkama ve kurutma özelliklerini bir arada bulunduran " KOMBİ " üretimine başlandı.

Yıl 2006...


Şirket yönetiminde yeniden yapılanmaya gidilmiş ve bu süreç 2007 yılına kadar devam etmiştir. Bu sayededir ki TOLON 2008 yılında tüm dünyayı etkileyen büyük krizden çok fazla etkilenmemiş, aksine verimliliğini, AR-GE faaliyetlerini en üst düzeye çıkartmıştır.

Bu dönemde de gelenekler bozulmamış ve yine pek çok ilke imza atılmıştır. Türkiye’de ilk Çarşaf Katlama Makinası, Havlu Katlama Makinası ve Çift Silindirli Ütü Makinası üretimleri gerçekleştirilmiştir.

2006...


Tolon

2007...


Tolon

2008...


Tolon

2010


Bu dönemde dünyanın en büyük çamaşırhane sistemleri üreticilerinden olan Jensen firmasının ve ticari tip çamaşır makinasında bir dünya markası olan Whirlpool firmasının Türkiye distribütörlüğü alınmıştır. Bugün üçüncü kuşak yönetimindeki Tolon’da Aysun TOLON Yönetim Kurulu Başkanlığını, Ömer TOLON Genel Müdürlük Görevini, Can Dara TOLON Üretim Müdürlüğünü yürütmektedir’

2010


Tolon

2014


Tolon Bu dönem içerisinde ürünlerindeki kalite standartlarını da Avrupa standartlarına getiren Tolon, 2014 yılından itibaren ise Jensen’in konvensiyonel makine tedarikçisi olarak ürünlerini dünyanın dört bir yanına göndermeye başlamıştır.