TOLON
Ana Sayfa >

Yiğitalp Laundry'de TOLON sistemleri kullanılıyor.

Faaliyetlerine 1991 yılında Yiğitalp Turizm ve Ticaret A.Ş. bünyesinde başlayan Yiğitalp Temizlik, Avrupa standartlarındaki endüstriyel çamaşır yıkama tesisleri ile sektördeki güçlü konumunu koruyor. Firmanın yıkama sektörüne yönelik yeni ürün, sistem ve yatırımlarını Yiğitalp Laundry Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ikbal Yiğitalp Atik ile konuştuk.Otellerde yıkama sektörünün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birçok sektör günümüzde kan kaybederek cazibesini yitirmiştir ve hatta yok olmaya başlamıştır. Teknolojideki hızlı ilerleme, kentsel yaşamın getirdiği şartlar, toplumdaki ihtiyaç değişiklikleri, ekonomik dalgalanmalar bunların sebeplerinden bazılarıdır. Bazı zayıf sektörler ise bu değişikliklerin sonucu daha da gelişmiş ve günümüzün yükselen değerlerinden olmaya başlamıştır.

Günümüz konaklama sektörüne baktığımız zaman, herkesin gözle görülür bir şekilde gözlemlediği ortak görüş; İstanbul’a açılacak olan otel sayılarının ve yatırımlarının her geçen gün artması, bununla birlikte otellerin artık outsourcing konularında daha bilinçlenmeleri ve yatırımlarında otelin içinde çamaşırhaneye yönelik herhangi bir alan ayırmamalarıdır. Kendi bünyelerinde tesis kurmak yerine, dışarıya vermelerinin hem daha ekonomik olması; doğalgaz, elektrik, su, personel, deterjan ve amortisman giderleri gibi birçok gidere katlanmak zorunda olmaması hem de binalarında buraya ayıracakları yerleri, daha karlı› olan; oteller için SPA, toplantı salonu, sinema, havuz veya belki de ilave oda şeklinde; hastaneler için yoğun bakım ünitesi, hasta yatak odası veya ilave poliklinik gibi değerlendirebilecek olmalarıdır. Böylelikle özellikle oteller, hizmetlerini ve kalitelerini müşterilerinin taleplerine doğru orantılı olarak artırarak rekabet güçlerini kuvvetlendirmiş olacaklardır. Bunu yaparken sabit masraflarını minimize etme Yolları’nı arayan oteller, bunun için pek çok yönteme başvurmuşlardır. Bunlardan biri de kuracakları çamaşırhaneleri elimine ederek onların Yatır’ım maliyetinden ve hatta alacaklar› tekstil maliyetlerinden kurtulmaktır. Bu da tekstil leasingi konusunu ön plana çıkarmıştır. Artık bu yöntem birçok otelin günümüzde tercih ettiği bir çözüm olmuştur. Yiğitalp Laundry olarak bizden gelen talepler doğrultusunda otellere leasing hizmeti vermekteyiz, ileride Avrupa’daki endüstriyel yıkama firmaları gibi bizler de otellerle leasing yatırımlarımızı artırıp, çoğunlukla bu yöntemi tercih edeceğimizi düşünüyoruz.Bu bağlamda Yiğitalp Temizlik kimdir ve sektördeki yeri nedir?

Firmamız 1991 yılında Yiğitalp Turizm ve Ticaret A.Ş’nin bünyesinde doğmuş ve otel işletmeciliği konusundaki deneyimleri ve üstün hizmet kalitesi anlayışını ilke edinerek, bugünkü Avrupa standartlarındaki endüstriyel çamaşır yıkama tesisleri kalitesine kavuşmuştur. Hikayemiz, otelimizin altında başlamış, büyüyen kapasiteye cevap vermek amacı ile ayrı bir binaya taşınarak ve makinalarımızı artırarak devam etmiş ve şu anda kullanmakta olduğumuz modern tesisimiz ile nihayetlenmiştir.Yiğitalp Temizlik’in kullandığı ürün, sistem ve teknolojilerinden bahseder misiniz?

Yiğitalp Temizlik, bugün İstanbul’un turizm sektörüne hizmet veren kuruluşlara yakınlığı ile de dikkat çekmektedir. Kullandığımz teknoloji, tünel sistem denilen ve sektörün lider makina üreticisi olan Jensen’in geliştirdiği yıkama ve kurutma makinelerinden oluşturmaktadır. Ama bizi ön plana çıkaran, bu sistemin İstanbul’da ilk torba sistemi ile entegre olmasıdır ki bu sistem hakkında ilerleyen bölümlerde gerekli açıklamalar verilecektir.

Sahip olduğumuz tünel sistem ile günlük kapasitemiz 40 tondur. Üretimimizde kullandığımız kimyasallarımız, ürünlerinin kalitesini dünya çapında kanıtlamış olan Diversey Kimya San. A.Ş’nin üretimleri olup, firma bu boyuttaki Yatır’ım için kendisine tahsis edilen kimyasal odasında, son derece modern bir yatırım da yapmıştır. Yıkadığımız ürünler, 10 ayrı servis aracımız ile İstanbul’un en iyi otellerine dağıtılmaktadır. Verdiğimiz hizmetler sadece tekstil yıkama ile sınırlı olmayıp, kuru temizleme konusunda da 1. kalite hizmet sağlamaktayız. Kullanmış olduğumuz kuru temizleme teknolojisi, özellikle çevreye ve insan sağlığına duyarlı olup, bu konuda her türlü teknolojik ve kimyasal desteğine sahiptir. Firmamız, sağlamış olduğu başarılı iş birliktelikler ve partnerlikler ile sektördeki en başarılı yıkama firmaları arasındaki yerini almış olup, verdiği hizmet kalitesi ve sürekli artan müşteri potansiyeli ile çok yakın bir gelecekte sağlık sektörüne de aynı hizmeti verecektir.Diğer yıkama firmalarından farklarınız nelerdir?

En büyük farkımız; konaklama sektörünün içerisinden doğmuş olmamızdır. Yiğitalp Hotel, turizm sektörünün içindeki tartışmasız en iyi konaklama tesislerinden biri olma özelliğini korumaktadır. Laundry işin de bu otel ve konaklama işletmeciliği konusundaki tecrübemizi kullanarak müşterilerimizin ne istediğini biliyor ve onların gözü ile bu işi yapıyor olmamız en büyük avantajımızdır. Otellerin bizden beklentilerini, aynı zamanda bir konaklama işletmecisi olarak çok daha rahat anlayabiliyoruz. Bu sayede çalıştığımız müşterilerimiz; bizlere gönül rahatlığı ile tekstillerini emanet ediyorlar.

Bu elbette bizim için çok büyük bir avantaj ancak burada asıl değinilmesi gereken nokta; sahip olduğumuz yeni tesisimizdeki teknik üstünlüklerimiz olmalıdır. Biraz önce çok kısa değindim, ama burada konuyu açmanın gerekliliğini görüyorum.

Buna yıkamanın en basit bileşeni ile başlayalım; su. Pek çok işletme kullandığı suyun ne özelliğini ne değerlerini bilir. Oysa biz her gün yapmı olduğumuz kontrollerimiz ile suyun sertliğini, deterjan› en iyi aktive edecek düzeye getirmekte, iletkenlik ve diğer kimyasal bileşenlerini sürekli kontrol etmekteyiz. Sırf bu amaçla kurduğumuz laboratuvarımızda; su, kimyasal ve bunların tekstiller üzerindeki etkileri en ince hassasiyetlerine kadar araştırılmakta raporlanmakta ve istenildiğinde bu raporlar müfterilerimize sunulabilmektedir. İkinci bileşenimiz yani suyun aktive ettiği deterjan da yıkama haslığı için önemlidir. Biz bu konuda çok iyi bir partner ile yol alıyoruz. Diversey A.Ş. Tüm tekstiller, 1. sınıf kimyasallarıyla yıkanıyor. Sistem, tamamen otomasyona dayalı. Gerek tünel sistemimiz gerekse konvansiyonel makinalarımız dozajlama sistemleri ile çalışmakta olup, yıkanan tekstilin kilogramına göre, verilen kimyasallar otomatik olarak şarj edilmektedir. Böylelikle çalışanın az veya çok deterjan verme insiyatifi de ortadan kaldırılmış olmaktadır. Yine laboratuvarımızda, üretim sonrası kalan lekeler analiz edilmekte, bunlara uygulanacak özel yıkama programlar› geliştirilmektedir. Ayrıca laboratuvarımızda, üretim sonrası beyazlık kontrolleri de sahip olduğumuz beyazlık ölçüm cihaz› sayesinde yapılabilmekte olup, istenildiğinde müşterilerimize tekstillerinin durumu hakkında bilgi de verilebilmektedir. Biz bu işi standarda bağlayarak, her ay sonu çalıştığımız her otelin housekeeping servisine verecek şekilde bir raporlama düzeneğini de oluşturmuş bulunmaktayız.

Leke kontrolü de ayrı bir avantajımız. Fabrikamızda ön leke çıkarma ve leke müdahale işlemi yıkamadan önce yapıldığından, tekstildeki lekenin kalıcı olmadan kurtarılması› sağlanabiliyor.

Diğer çamaşırhanelerden asıl ayırıcı özelliğimiz ise Torba Taşıma Entegreli Tünel Sistemi. Artık endüstriyel çamaşırhanelerin vazgeçilmezlerinden biri tünel sistemi, ama bizim sistemimiz, tüm kirli yükü ray sistemi ile havada taşıyan, bu sayede, hem alandan hem zamandan hem de kirli yükün tamamen temiz sistemden uzak durmasını sağlayarak hijyende zirve yapan bir sistem.Bahsettiğiniz bu sistemi biraz daha açabilir misiniz?

Tünel sistemler daimi olarak kirli çamaşırlar ile beslenmelidir. Bu ya konveyör ile olur ya da eski sistemlerdeki gibi manuel. Fakat son sistem artık torba taşıma sistemi ile kirlinin tamamen havada sortilendiği ve biriktiği, buradan tünele besleme yapıldığı sistemdir. Bunun aslında bize en büyük avantaj›, alanda yarattığı tasarruftur. Fakat sistemin özüne bakacak olursanız, kirlinin aşağıda hiç olmadığını görürsünüz. Bu da hijyende yarattığı faydadır. Avrupa’da ve diğer gelişmiş ülkelerde kullanılan bu sistemin ‹İstanbul’daki ilk uygulaması› bizimkidir. Zamanda yarattığı fayda ise apayrı bir konudur. Gerekirse geceden tüm kirli yükü torba sistemine alarak, sabah direkt tünelin çalıştırılması ile otomatik beslememiz mümkündür. Ayrıca besleme yapan elemanın, sistemde daha farklı yerlerde de kullanılması› mümkündür. Bu bahsi geçen torba taşımaya entegre tünel sistemimiz ise, 12 kompartımanlı 50 kg yüklemeli sistemdir. Tünellerde de farklı segmentler mevcuttur. Bizim kullandığımız sistem, bottom transfer sistemdir ve her türlü suya ait parametreleri rahatlıkla değiştirebileceğimiz, istediğimiz esneklikte program yaratabileceğimiz en son Jensen teknolojisidir.Yİğİtalp Laundry ’de Tolon sistemleri kullanılıyor.

İstanbul’da kurulan gaz ısıtmalı ve tam otomatik torba yükleme sistemine sahip ilk ticari çamaşırhane Yiğitalp Laundry’de tam otomatik çamaşırhane çözümünün dizaynı ve montajı, Jensen-TOLON marka çamaşırhane ekipmanları kullanılarak yapıldı.

Çamaşırhanede kullanılan sistemler hakkında bilgi veren Tolon Makina AR-GE Müdürü Can Tolon, kullanılan bir adet 1 ton yükleme kapasiteli otomatik Jensen Futurail torba yükleme sisteminin, üretimde kullanıcı için daha fazla esneklik sağladığını vurguladı. “Kullanıcı yıkama işlemine başlamadan önce hotel tekstilinin ayrıştırmasını yapabilir ve ayrıca yıkanan tekstilin bitmesi durumunda ya da tekstil türünün değişimi esnasında, yeni tekstil yüklenene kadar 45 dakikalık geçici depolama alanı sağlar” diyen Tolon, sistemde kullanılan bir adet Jensen tünel yıkama makinasının, 50 kg. Yükleme kapasiteli 12 kompartımandan oluştuğunu, saatlik yıkama kapasitesinin de 1.3 ton/saat ile 1.5 ton/saat arasında olduğunu bildirdi. Tolon, kullanılan diğer çamaşırhane ekipmanları hakkında şu bilgileri verdi: “Bir adet Jensen sıkma presi, 37 bar basınçta sıkama yapar ve işletim süresi 90 saniyedir. Bir adet Jensen tam otomatik mekik asansör taşıyıcı, ürünlerin persten çıkışından kurutmalara transferini sağlar. Bu sistem kurutma işleminin yapılabilmesi için serbest olan ilk kurutmayı seçer ve ayrıca tekstilin tipine göre uygun olan kurutma programının seçilmesini de sağlar. Beş adet Jensen 50 kg. Yükleme kapasiteli gaz ısıtmalı transfer tip kurutma makinası, saatte 3 yükleme yapabilme olanağı ile toplam 750kg. Saat kurutma kapasitesine sahiptir.”

Ütü ve katlama ekipmanları ile ilgili de bilgiler veren Tolon, “Bir adet Jensen EXPG 2x1200x3000 tam otomatik, esnek yataklı, gaz ısıtmalı 1000/1200 parça/saat kapasiteli ütüleme hattı kullanılmaktadır. Bu ütüleme hattının kalitesini ve verimliliğini arttırmak için önünde bir adet Jensen Logic 4 mandallı besleme hattı bulunmaktadır. Ayrıca 1200 mm çapında 2 adet gaz ısıtmalı silindir sayesinde 230°C sıcaklığa ve 50 metre/dakika hıza ulaşabilen bu ütüleme hattının arkasına ürünün boyutlarına göre 2 en ve 2 veya 3 boy katlama yapabilen Jensen otomatik katlama hattı bulunmaktadır. Çamaşırhanede kullanılan iki adet Tolon havlu katlama makinası, 3 çıkışlı otomatik ayrıştırma özelliği, 1000 adet/saat/makine katlama kapasitesine sahiptir” diye konuştu.

"Bizimle bu projeyi paylaştığı için JENSEN GROUP olarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın İkbal Yiğitalp Atik’e ve son yıllarda distribütörümüz olan Tolon’un muhteşem ekibine teşekkürlerimizi iletmek isteriz. Bu sene 75. kuruluş yılını kutlayan, derin pazar ve ürün bilgisini olağan üstü müşteri odaklılıkla birleştiren TOLON, çok güvenilir bir sanayicidir. Yiğitalp Çamaşırhanesindeki örnek kurulum TOLON ve JENSEN GROUP arasındaki mükemmel işbirliğinin bir kanıtıdır."

Jensen

Yiğitalp Laundry